top of page
transparent.png

Jak malovat dekoračním válečkem

Protože mnoho lidí si chce výmalbu válečkem samo vyzkoušet, sestavila Půjčovna a muzeum válečků "válečkovací desatero". Výsledky těch, kdo se jím řídili, vidíte zde.

Platí "dvakrát měř, dvakrát zkoušej, jednou válečkuj". Válečkování přesto není technika pro perfekcionisty. Velkou většinu chyb ale můžete minimalizovat, když se budete držet níže uvedených rad.

 

Připravte si spoustu malířské oblepovací pásky a igelity na oblepení zdí a stropu. Když totiž váleček někde nechtěně otřete, budete se vztekat.

Sežeňte si pár zkušebních papírů z Flipchartu 95x68 cm. Při svislé výmalbě totiž musíte umět malovat pásy se vzorem co nejtěsněji u sebe: překryv vadí oku méně než tzv. „ulice“.

Před válečkováním si zanalyzujte, co všechno bude při tažení vzoru na zdi překážet (futra, vypínače, rohy atd.)
 
Vyzkoušejte, jak blízko se k překážkám, ke stropu a k podlaze se vzorem dostanete (shora, zespodu, ze stran)
 

Ty části zdi, které nemají být vzorované, pro jistotu přelepte – a to platí i pro strop nad ryskou, od které budete začínat každý nový pás.
 
Pokud z podlahy nedosáhnete úplně nahoru až tam, kam by podle Vás měl vzor sahat, malujte raději ve dvou a strojek si na zdi přechytněte. Malujte s někým, komu budete umět odpustit.
 
Před každým novým pásem váleček protočte ve strojku, aby na sebe natáhl barvu a vzor byl na zdi sytý hned od začátku.
 
Praváci válečkují zleva doprava, leváci opačně: lépe uvidíte, kam a jak moc natěsno musíte nasadit nový pás.

Válečkujete zeď, ve které jsou futra dveří? Raději podřiďte vzorování futrům a válečkujte směrem od futer do rohů.

Bez pečlivého hlídání svislé výmalby na konec zdi „dorazíte“ s několikastupňovým zešikmením oproti rohu a bude vás to štvát až do příštího malování.

 

bottom of page